czwartek, 20 lutego 2014

Szpinak - poznajmy go bliżej

        Z racji iż w najbliższym czasie zapowiada się że będę miała możliwość lepiej poznać szpinak,jego zalety i propozycje podania postanowiłam nam wszystkim trochę go przybliżyć.
        Zapewne wśród nas jest wiele wielbicieli szpinaku jaki o osób które nie ruszą tego " zielonego paskustwa" . Tu jednak wychodzę z założenie iż mówimy źle o rzeczach których nie znamy.
        Choć nie wszyscy lubią szpinak ze względu na dość nieapetyczny wygląd i specyficzny smak, nie można nie docenić jego właściwości zdrowotnych.Zalety i wartości odżywcze szpinakusprawiają, że jest on polecany przede wszystkim dzieciom do prawidłowego rozwoju.


         Główną zaletą szpinaku jest to, iż posiada on wiele cennych wartości odżywczych, których nie sposób przecenić. Jego zielone liście zawierają dużo witamin i składników mineralnych. Ponadto są one bogate w łatwo przyswajalne żelazo.
          Spośród wartości odżywczych nie małe znaczenie ma kwas foliowy-witaminy B11. To dzięki niemu nasz organizm łatwiej produkuje krwinki czerwone. Kwas foliowy jest także nieoceniony do właściwego działania układu trawiennego.Ponadto o wartościach odżywczych szpinaku świadczy zawartość w nim sodu, potasu, magnezu, wapnia, manganu, kobaltu, miedzi, cynku, fosforu, fluoru, chloru, jodu, oraz wielu witamin z grupy B, witamin E i K, a także witaminy C.
          Spośród wielu zalet szpinaku na plan pierwszy wysuwa się również jego niskokaloryczność. W 100g to około 20kcal. Z tego powodu mogą go spożywać nawet osoby mające problemy z nadwagą. Jego zalety dostrzegają również sportowcy. Szpinak zwiększa bowiem przyrost masy mięśniowej i kondycję organizmu.
           Choć szpinak posiada wiele wartości odżywczych i nie sposób nie dostrzec jego zalet, należy pamiętać, że nie dla każdego jest wskazany. Są osoby, które muszą go unikać ze względu na schorzenia, na które cierpią.
Ja sama dzięki firmie FROSTA  będę miała okazje bliżej poznać kilka form szpinaku:Podsumujmy więc DLACZEGO WATRO JEŚĆ SZPINAK:
 • Bogaty jest w potas, żelazo i kwas foliowy.
 • Jest on źródłem magnezu, który ma duży wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, obniża podatność na stres, wykazuje właściwości uspokajające. Zapobiega bólom i zawrotom głowy.
 • Liście szpinaku mają właściwości antynowotworowe.
 • Szpinak posiada: beta-karoten, witaminę C oraz luteiny.
 • Szpinak powinny jadać osoby zestresowane.
 • Chronią przed miażdżycą.
 • Chroni on przed chorobami układu krążenia.
 • Witamina E opóźnia procesy starzenia
 • Szpinak bogaty w witaminę K odgrywającą ważną rolę w krzepnięciu krwi, witaminy z grupy B obniżają cholesterol
 • Szpinaku nie powinny spożywać osoby z kamicą nerkową. 
 • Jest niskokaloryczny: 100 g to 16 kcal
 • Zielone liście szczególnie zalecane są kobietom w ciąży. Zawarty w nich kwas foliowy zapobiega wadom układu nerwowego płodu

Wszystkie informacje zostały wyszukane w internecie.

    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.